מה לבדוק לפני קבלת מפתח מקבלן

שוקי ג'אנה

רכשתם דירה מקבלן, סביר להניח שבחרתם את הדירה היא היתה על הנייר ואולי התחילה הבניה. בעת סיום הבניה ולפני קבלת טופס 4 יזמן אתכם הקבלן לבוא לראות את הדירה ולאשר את תקינותה. זהו למעשה בדיקה ראשונית של הבית שמטרת הפגישה היא  להראות לכם שכל מה שהבטיחו אכן נמצא בדירה, מבחינת גודל, אביזרים כגון תריסים, שירותים, מטבח ולאפשר לכם להעיר על ליקויים שיש בדירה על מנת שיוכלו לתקן לקראת כניסתכם לדירה. רבים בוחרים לפנות לחברת בדק בית שבודקת את הדירה עבורכם מוציאה דוח מסודר לקבהלן ועוקבת אחר העדכון במידת הצורך.

היתרון של חברת בדק בית הוא שהיא בודקת בצורה מקצועית, לרוב יבדוק מהנדס בניה עם מיכשור המאפשר לבדוק גם רטיבות בקירות.  לא פעם איש מבדק בית י יראה דברים שאתם לא תשימו לב אליהם. בדיקת הדירה לקוחת לערך שעתיים. כמובן שתוכלו לעשות זאת בעצמכם, ומה בודקים:

 

מים וצנרת- בדיקת הצנרת כוללת פתיחת ברזים לבדוק את לחץ המים.  ההמלצה למלא קצת מהאמבטיה או הכיור לתת לברז לעבוד כמה דקות על מנת לראות שהמים יורדים במהירות ולא באיטיות, מה שיכול להראות על סתימה בצנרת. סתימות בצנרת יכולות להיות בגלל חמרי בנייה. בדקו את ברזי מכונת הכביסה. בדקו את פתחי הניקוז, האם יש הצטברות של מים מסביב,שיכול גם להעיד  על צנרת סתומה, וזה אומר – הצפה אם זה לא יטופל.

רטיבות – בדקו אם יש כתמי רטיבות על התקרה והקירות, האם יש שלוליות מים על הרצפה. בדקו אם אין דליפה מהצנרת במטבח.

חלונות ודלתות – פתחו וסגרו את כל החלונות התריסים והדלתות ולראות שהם נפתחים ונסגרים בקלות וללא קושי.

ריצוף – בדקו שכל האריחים שלמים שאין סימני שבר או שריטות ושאין אריחים שבורים או שיש חוסר באריח, בדוק שהמרווח בין האריחים שווה, שהרובה ממלאת את המרווחים ואין בה חורים . חשוב לעבור את כל המרצפות גם בחדרים, אחרת אם תגלו לאחר קבלת המפתח יטענו שאתם גרמתם לנזק.

חשמל – במידה ויש חשמל הפעילו את מפסקי החשמל וראו אם כולם תקינים; חשוב להביא אתכם מנורות, ומטען לראות שכל המנורות עובדות והשקעים. יתכן שבשלב הבדיקה הראשונית לא יהיה חשמל ותצטרכו לעשות בדיקה זו בהמשך.

צבע – שימו לב שהצבע יהיה אחיד בכל הדירה, שאין בו סדקים וכד'.

רשימה זו של הדברים  העיקריים, אבל כל דירה והפרמטרים הנוספים שיש לבדוק. כדאי לקחת את נספח החוזה לראות מהכולל במפרט הדירה.

ליקויים יש לרשום בצורה מסודרת בפרוטוקול המסירה. צלמו במידת הצורך. בפרוטוקול המסירה הקבלן צריך לכתוב את מהות התיקון של הליקויים ומועדי התיקונים. אל תחתמו על הצהרה כי ייתכן שיתגלו ליקויים נוספים בעתיד.

בהתאם לחוזה שחתמתם תוזמנו לעוד בדיקה לפני קבלת מפתח או לקבלת מפתח שם יציגו לכם את תיקון הליקויים, במידה ויתגלו חדשים תוכלו לרשום בדו"ח.ההמלצה לעשות בדיקה נוספת לקראת סןף שנת הבדק. לבדוק אם יש רטיבות בקירות לאחר החורף וליקויים אחרים שתגלו בזמן שהות בדירה.

דירה מקבלן ישנה אחריות של שנה שנקראת שנת בדק, הקבלן ייתן לכם רשימה של אנשי מקצוע שאליהם תוכלו לפנות במהלך השנה לתיקון ליקויים שיתגלו. ליקויים לאחר קבלת הדירה – אם מצאתם ליקויים אחרי קבלת הדירה, פנו לקבלן בכתב עם פירוט הליקויים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *