מה לבדוק לפני רכישת דירה מקבלן

רבים הבוחרים לקנות דירה שוקלים את האפשרות של רכישת דירה מקבלן, היתרונות של דירה חדשה עם תשתיות חדשות מהוות משקל גדול בבחירת הדירה.


רכישת דירה מקבלן היא רכישה שמעורב בה כסף רב ולא פעם היא משפיעה על חיינו בשל המשכנתא המתלווה לרכישה. ולכן חשוב מאוד לבדוק את החוזה ואת התנאים היטב על מנת לוודא שאתם לא תגיעו למצבים לא נעימים ואולי אף להפסדים כספיים. לרוב ההנחה היא שאם קבלו קונה דירה לא יכול לקרות כלום, אבל המציאות מוכיחה אחרת, קבלן שפשט רגל או קבלן שפועל לא על פי החוק היוצר בעיות בסיום בניית הבית וקבלת טופס 4.
אחרי שבחרתם את המיקום ומצאתם דירה במחיר המתאים לכם, כדי שתיקחו בחשבון מספר דגשים חשובים נוספים:

מי הוא הקבלן?


חשוב לבדוק מי הוא הקבלן או החברה הבונה. בדקו כי הקבלן או החברה הבונה רשומים אצל רשם החברות וכי הקבלן הינו רשום בהתאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר). וודאו כי הקבלן לא נמצא במצוקה כלכלית אשר עלולה להעיב על המשך הבנייה. נסו להשיג דוחות כספיים של החברה הבונה, לראות היכן היא בנתה בעבר. חפשו באינטרנט תביעות משפטיות בהם מעורב הקבלן.

איכות העבודה של הקבלן


רכישת דירה מקבלן לא פעם המשמעות היא לקנות דירה על הנייר בלבד, ולכן קשה יהיה להעריך את איכות הבניה של הקבלן, ההמלצה שלנו היא ללכת לראות דירות בפרויקטים אשר הקבלן סיים לבנות. בדקו טוב את הדירות ודברו עם הדיירים.

להיעזר באנשי מקצוע


זו ההשקעה הגדולה ביותר בחייכם ולכן חשוב שלא תקבלו החלטות פזיזות, בדקו היטב והיעזרו באנשי מקצוע. חשוב שעורך דין מקרקעין ילווה אתכם במהלך הרכישה. ולהיעזר באיש בדק בית בכניסה לדירה.


חשוב לבחור עורך דין מטעמכם ולא להיעזר בשירותיו של עורך דין מטעם הקבלן, כמובן שיסבירו לכם שזהו מיותר וחבל על הכסף שלכם, אבל עורך דין מקרקעין מטעמכם יגן על האינטרסים שלכם. זכרו, עורך הדין של הקבלן תפקידו להגן על האינטרסים של הקבלן ולכן אתם צריכים לשכור את שירותיו של עורך דין אשר ייצג אתכם בחוזה זה. שייתן לכם הדרכה משפטית ומתן תוקף חוקי לחוזה המכר.

הכול נתון למיקוח


איש המכירות הציג לכם את המפרט הטכני של הדירה והמחיר, אבל זכרו הדירה שכלל עסקה הוא מוכר לכם משהו ולכם יש את האפשרות להתמקח, וההתמקחות פה היא לא על כמה שקלים לפה או לשם אלא מדובר בסכומים גבוהים שתוכלו לחסוך או לשדרג את מפרט הדירה. הדרך הטובה ביותר היא באמצעות הערכת שמאי מקרקעין לדירה, שתוכל לספק לכם קלף מיקוח רציני על מחיר הדירה מול איש המכירות.

טופס התקשרות עם הקבלן

לאחר שתסכימו על סכום הדירה, וכולם מרוצים נשאר דבר אחד שהאיש מכירות יבקש מכם והוא לחתום על טוס התקשרות, הוא בוודאי יסביר שהטופס מבטיח כי לשריין לכם את הדירה עד לחתימת החוזה. ושהתקוף של המסמך הוא לשבועיים בלבד. שימו לב! טופס זה מקבע את הריביות של רכישת הדירה, וטופס זה הינו טופס משפטי לכל דבר, ולכן חשוב לפני שאתם חותמים התייעצו עם עורך דינכם..

עליות נוספות


רכישת דירה אינו מסתכם במחיר הדירה ויש הוצאות נלוות שיש לקחת בחשבון. עלויות אשר יכולות להגיע למאות אלפי שקלים. להלן דוגמאות מעליות אלו:
מיסים, היטלים, שכר טרחה של עו"ד הקבלן, שמאי מקרקעין, בדק בית, שידרוג מפרט הדירה וכו'
חשוב לבדוק מהם הסכומים אותם תתבקשו לשלם על מנת לוודא שאכן אתם נמצאים במסגרת התקציב השלכם.

לסיכום


הדרך לדירה דורשת מכם בדיקה של גורמים שונים ולכן חשוב לא להקל בכך כדי שתהיו סמוכים ובטוחים כי הינכם מקבלים את מלוא התמורה עליה שילמתם.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *