כיצד לבחור נכס?

בשנים האחרונות אנו עדים לגדילה של רכישת דירות, לא מדובר רק בדירה ראשונה למגורים אלא לאנשים הבוחרים לקנות נכס אחר נכס לשם השקעה. יחד עם זאת רבים חוששים להשקיע בנדל"ן בשל חוסר ידע או חשש שכספם ירד לטמיון ומעדיפים לשמור על כספם בחשבון הבנק גם אם אינו מניב רווח כלשהו. אם הנכם רוצים להשקיע בנדל"ן ולא יודעים כיצד להתחיל או איך לבחור נכון את הדירה להשקעה להלן מדריךל קצר שיסייע לכם בתחילת דרככם ויעזור לכם להגיע להחלטה מושכלת.

דירה להשקעה

דירות להשקעה לרוב מחלקים אותם למספר סוגים: דירות קטנות בנות שני חדרים או שלושה חדרים שהן לרוב קטנות ובבניינים ישנים.ץ דירות אלו לרוב מבוקשות בעיקר דירות המקורבות למוסדות לימוד גבוהים כגון אוניברסיטאות ומכללות. ההשכרה לרוב הן לשנה או שנתיים של סטודנטים. לרוב התשואה של השכרת הדירה גבוהה בשל הביקוש לסוג דירות אלו שהולך וגדל עם השנים ולא רק בקרב סטודנטים. סוג השני של דירות להשקעה הן דירות גדולות המתאימות למגורי משפחות. לרוב ההשכרה היא לטווח ארוך יותר, בעלי משפחות מעדיפים לבחור נכס שיוכלו לגור בו למספר שנים רב ולא לעבור דירה כל מספר שנים. לרוב התשואה תהיה נמוכה יותר בשל המחיר הזול יותר של ההשכרה, עם זאת למשכיר יש שקט יחסי בשל ההשכרה הארוכה.

מה לחפש?

דירה להשקעה חשוב שתגדירו אם אתם קונים דירה גדולה או קטנה, קחו בחשבון שהדירה עומדת להשכרה ולרוב אם יש צורך במשכנתא חשוב שההשכרה תוכל לכסות את המשכנתא, היזהרו לא להתפתות לדירה יקרה עבורכם הדורשת משכנתא גבוהה מעל היכולת הכלכלית שלכם.
דירה חדשה או ישנה הוא גם פרמטר שיש לקחת בחשבון: דירה ישנה עלולה לגרור אתכם להוצאות שונות בשל תשתיות ישנות והשקעה בעיצוב הדירה. יחד עם זארת דירה ישנה ניתן לקנות במחיר זול יותר והשקעה בשיפוץ הדירה תניב עבורכם תשואה גדולה גם בהשכרה וגם במכירת הדירה בעתיד. דירה חדשה מקבלן יחסכו לכם את כאב הראש בהוצאות השיפוץ אחר מחירן בשוק תמיד יקר יותר.

אזור

בחרו אזור שיש בו פוטנציאל למשל אזור מתפתח, שכונה חדשה שמוקמת ליד שתעלה את הדרישה לדירות להשכרה, ומחירי הדירות יעלו. אזורים ליד מוסדות לימוד גבוהים או אזורים שיש פיתוח של אזורי תעשייה בקרבת המקום. כמו כן שימו לב אם יש באזור אמצעי תחבורה נוחים כגון רכבת או תכנון של בנייה שיהפוך את האזור למבוקש.

חשוב שתבדקו מה התכניות של העירייה באזור, האם בתכנון להקים כביש סואן בקרבת הבית או מוסדות חינוך לילדים ופארקים לילדים. אל תסמכו על שמועות חשוב לבדוק ולהבין את כל האזור, ללמוד האם יש תכניות פיתוח באזור ומהי פוטנציאל הצמיחה של האזור, אחרת אתם עלולים למצוא עצמכם בהפסדים.

מרכז או פריפריה

יש החוששים לקנות דירה בפריפריה בעיקר בשל חוסר הכרות או התמצאות באזור, אזור הקריות בצפון או אזור גדרה בדרום הם אזורים בהאצת התפתחות. אנשים רבים בוחרים לגור בפריפריה בשל החיסכון בהוצאות המחיה. יש לקחת בחשבון שבפריפריה מחירי הדירות זול יותר ומשתלמות להשקעה, אך גם מחירי השכירות לרוב נמוכים יותר.

לסיכום

אם אתם רוצים לקנות דירה להשקעה חשוב שתבדקו את כל הפרמטרים, חשוב לערוך סקר שוק ולבדוק את האופציות השונות. תוכלו להיעזר בחברות המציעות שירות דירה הלשקעה, המלוות אתכם לאורך כל התהליךץ וכמובן אם עליכם לקחת משכנתא לרכישת הנכס מומלץ וחשוב להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתאות שיסייע לכם בבחירת המשכנתא עבורכם.