היכן להשקיע בנדל"ן

כיום שהבנקים אינם מעניקים ריביות על החסכונות, וגם להשקיע בבורסה יכול לסכן את כספכם. הדרך הטובה ביותר לשמור על ערך הכסף הוא להשקיע בנדל"ן. השקעה בנדל"ן אינה דורשת הון עצמי גדול וכל אחד יכול למצוא השקעה המתאימה לו.

איך מתחילים?

היום ניתן לקנות דירה קטנה באזורים מסוימים בחיפה או בבאר שבע ואף בירוחם או בדימונה. הרכישה מתבצעת עם הון עצמי קטן יחסית ומשכנתא שאף היא אינה גבוהה. הדירה עומדת להשכרה והתשואה שניתן לקבל מנכס כזה הוא 4% עד 6% לשנה. ביחס לאפיקים אחרים תשואה זו היא הכלל לא רעה. דירות רבות ערך הדירה עולה עם השנים, בשל התייקרות מחירי הדירות, שגם כאן יכול להיות רווח פוטנציאלי בעתיד.

נדל"ן מסחרי

רבים מהאנשים פונים לנדל"ן מסחרי מאחר שמחיר השטחים המסחריים זולים יותר מדירות. ניתן כיום למצוא משרדים במחיר של 400 אלף ₪. להשכיר אותה ולקבל תשואה של 5% עד 6%. חשוב לבחור נכס שנמצא במקום אסטרטגי שיהיה קל להשכיר אותו.

נדל"ן באירופה

כל אחד מאיתנו חולם על נכס באירופה, עם זאת רכישת נכס באירופה דורש להכיר את החוקים במקום. למשל נכס שניתן לקנות בברלין יכול להיות בעל תשואה גבוהה של 8% עד 10% אך חשוב לבדוק את כל הפרטים כגון מהי התשואה , האם יש חוקים המגבילים את הרוכש, בחלק ממדינות אירופה ישנן חוקים חברתיים לטובת השוכרים, שיכולים להגביל את המשקיע וכדאי לבדוק קודם, והאם מדובר בנכס ישן והאם דורש תחזוקה רבה שיכולה לנגוס ברווחים של ההשכרה.

נדל"ן בארה"ב

בארה"ב שוקי הנדל"ן מגוונים, בשנים האחרונות ארה"ב עמדה בפני אתגרים לא פשוטים שהביאו למשקיעים הזדמנויות נהדרות. ארה"ב היא שוק חופשי בעלי הזדמנויות רבות וכמעט שאין חוקים שמגבילים את המשקיע, עם זאת חשוב לבדוק היכן קונים את הנכס, ולהצטייד בידע או יעוץ של אנשי מקצוע. כגון מיקום הנכס, מצב הנכס, האם ניתן להשכיר אותו, מהו גובה שכר הדירה.

האם להשקיע בארץ או בחו"ל?

אין תשובה אחת וגם בארץ וגם בחו"ל אם לא בוחנים את העסקה טוב אפשר ליפול ולהפסיד את ההשקעה. לכן חשוב להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום, לבדוק את הנכס, חשוב לבדוק שכל הפרמטרים נבדקים, כגון מצב הנכס, מיקום הנכס, פוטנציאל השכרה, ניהול שוטף של הנכסף חוקים המגבילים וכמובן לבדוק גם אפשרויות מכירה בעתיד. אם הינכם פונים לרכישת נכס בחו"ל חשוב לבדוק למי אתם פונים, רצוי לבחור חברה שיש לה יכולת הוכחה של הצלחה ויש לה יכולת גם לטפל בנכס ועד השכרת הנכס, ניהולו השוטף ומכירתו. חשוב לבדוק שבמקום היעד יש צוות מקומי המכיר את החוקים המקומים ואת שוק הנדל"ן המקומי.
גם בתחום זה תוכלו למצוא שרלטנים שינסו למכור לכם אשליות על תשואות גבוהות במיוחד או דירות זולות במיוחד. זכרו להכין חזוה מסודר הכולל את כל הפרטים. למדו כמה שיותר עלהנושא מדינת היעד ועל האזור שבו אתם רוצים לקנות נכס.